مشخصات و خواص: فاقد آلدئيد و فنل و در نتيجه فاقد عوارض مضر بر روي دستگاههاي بدن از جمله سيستم تنفسي مي باشد. ميكروب كش قوي، ضد باكتري (بخصوص TB) و خنثي كننده فعاليتهاي ويروسي  (HIV , HBV) و خنثي كننده فعاليتهاي قارچي مي باشد. فاقد خاصيت خورندگي وسايل فلزي و ضد چسبندگي سطوح مي باشد.

موارد مصرف: مخصوص  ضد عفوني سطوح از قبيل تخت، ميز، كابينت و ترالي در اتاق عمل، ICU، كت لب و اتاقهاي ايزوله عفوني بخشها و CSR   می باشد.

روش استفاده: محلول را بصورت حل شده 1% (يك درصد) از داروخانه تهيه كرده و با دستمال يا پارچه تميز آغشته به محلول سطوح مورد نظر پاك و ضد عفوني شوند.

توجه: محلول  حتما بصورت رقيق شده 1% (يك درصد) استفاده شده و بايستي بصورت روزانه تهيه و مصرف گردد چرا كه پس از گذشت حداكثر 24 ساعت خاصيت ضدعفوني كنندگي مايع از بين مي رود.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در جمعه بیست و هفتم دی 1387 و ساعت 20:36 |

مشخصات و خواص: فاقد آلدئيد و فنل و در نتيجه فاقد عوارض مضر بر روي دستگاههاي بدن از جمله سيستم تنفسي مي باشد. داراي خاصيت پاك كنندگي قوي، خاصيت ضد خورندگي ابزار و وسايل و موثر بر عليه ويروسهاي HIV ,HBV، انواع عفونتهاي ميكروبي، قارچي و باکتريايی (TB) مي باشد.

موارد مصرف: ضدعفوني ابزار و وسايل جراحي، انواع آندوسكوپهاي قابل انعطاف و غير قابل انعطاف، قطعات پلاستيكي و لاستيكي، ساكشن، وسايل بيهوشي، لوله هاي بنت و كليه وسايلي كه آلوده به ويروس HIV، HBV و انواع عفونتهاي تنفسي، گوارشي، پوستي از جمله پسودو موناس، استاف آرئوس و ... مي باشند.

 روش استفاده: محلول بايد بصورت رقيق شده  2% (دو درصد) از داروخانه تهيه شده و از رقيق كردن مجدد آن جدا خودداري شود. سپس بنا بر ظرفيت مورد نياز بخش، يك ظرف از محلول 2%  (دو درصد) پر شده و ابزار و وسايل آلوده داخل آن قرار داده شود. قبل از قرار دادن وسايل دقت شود كه تمامي قطعات دستگاه كاملا از هم جدا شده و بطور كامل در محلول قرار گيرند تا از ايجاد حباب هوا جلوگيري شده و محلول به داخل تمامي لوله ها و خلل و فرج نفوذ پيدا كند. پس از گذشت 15 دقيقه وسايل از داخل محلول بيرون آورده شده و آب كشي شوند. لازم به ذكر است كه طي زمان حداقل  15 دقيقه ضروري مي باشد.

توجه: محلول در صورت عدم آلودگي بارز و عدم تشكيل رسوب و ذرات معلق بمدت 14روز مي تواند براي ضدعفوني وسايل مختلف استفاده شود. تغيير رنگ محلول دليل عدم كارايي آن نمي باشد.

توصيه مي شود در صورتيكه وسايل ضدعفوني شده در اين مايع كاملا خوني و به ميزان قابل توجه آلوده باشند، مدت زمان تعويض بنا بر صلاحديد مسئول بخش كاهش مي يابد.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در سه شنبه بیست و چهارم دی 1387 و ساعت 0:35 |

موارد مصرف: محلول بتا دين حاوي 10%  (ده درصد) يد فعال مي باشد. اين محلول براي ضدعفوني كردن سوختگي هاي درجه  2 و 3، بريدگي، خراشيدگي، زخمهاي سطحي، زخم بستر و همچنين ضدعفوني نمودن پوست و موضع عمل قبل و بعد از عمل جراحي، هنگام تزريق، براي پيشگيري از عفونت در پانسمانها و بخيه ها و در درمان برفك و عفونتهاي باكتريايي و قارچي پوست بكار مي رود.

روش استفاده: ‌مقدار لازم از محلول بتادين در يك ظرف كوچك دهانه گشاد ريخته و از رقيق كردن آن خودداري شود( مگر در موارد خاص ). سپس گاز يا پنبه لازم را در محلول گذاشته تا كاملا خيس شود.

گاز يا پنبه را برداشته و فقط يك بار از بالا به  پايين  روی موضع ( زخمهاي باز، محل بخيه   و غيره) كشيده و سپس پنبه را دور انداخته و براي  ضدعفوني مجدد از پنبه يا گاز ديگري استفاده شود. رفت و برگشت پنبه آغشته به بتادين باعث جابجايي و تكثير ميكرو ارگانيسم ها شده و خطر انتقال عفونت را بطور جدي افزايش مي دهد. همچنين از كشيدن يك پنبه آغشته روي دو موضع مختلف  به علت افزايش خطر عفونت  جدا اجتناب شود. در مورد زخمهاي باز، ضدعفوني از داخل به خارج انجام شده و از بردن پنبه آلوده به  وسط زخم خودداري گردد.

براي شستشو و ضدعفوني محل عمل بايد محل را از داخل به سمت خارج بصورت دايره اي و در چندين مرحله ضد عفوني كرد.

موارد احتياط:

  • از انباشته شدن دارو در چين خوردگي ها و زير بدن بيمار بستري اجتناب گردد.
  • در بيماران مبتلا به اختلال اعمال غده تيروئيد‍‍‍‍‍‍‍‍‍ و بيماران تحت درمان طولاني مدت با ليتيوم نبايد مصرف گردد. در صورت وجود سابقه حساسيت به يد، از مصرف خودداري شود.
  • در نوزادان با وزن كمتر از 1500 گرم مصرف نشود.
  • در دوران حاملگي و شير دهي و در صورت وجود زخمهاي عميق و سوختگي هاي شديد با مشورت پزشك معالج مصرف شود. در مورد زخمهاي عميق و بافتهاي تازه، بتادين باعث از بين رفتن فيبرو بلاست ها شده و از ترميم بافت جلوگيري مي كند.
  • از گرم كردن محلول قبل از استفاده پرهيز شود.
  • در صورت بروز حساسيت پوستي و تحريك پوست از مصرف خودداري كرده و با پزشك معالج مشورت شود.

طريقه نگهداري:

پس از مصرف درپوش ظرف بايد گذاشته شود، زيرا باز ماندن درب ظرف سبب رشد ميكرو ارگانيسمها در قسمت باز ظرف شده و بسادگي سبب ايجاد عفونت مي گردد.

در دماي زير 30 درجه نگهداري شده و از يخ زدن آن جلوگيري شود.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در جمعه بیستم دی 1387 و ساعت 21:15 |

آب اكسيژنه H2O2اكسيد كننده قوي بوده و آنتي سپتيك مي باشد. داراي خاصيت ضد ويروسي و ضد قارچ بوده و بدليل ايجاد واكنش شيميايي و توليد گاز مي تواند جهت پاكسازي و ضدعفوني زخمهاي عميق و وسايل تو خالي و حفره دار مورد استفاده قرار گيرد.

موارد مصرف: ضدعفوني ابزار مورد استفاده در آندوسكوپي، همو دياليز،‌ آنژيوگرافي و كليه وسايل تو خالي كه داراي خلل و فرج مي باشند. ضد عفوني كردن بعضي از زخمها نيز با استفاده از آب اكسيژنه امكان پذير است.  

نكات: اين ماده داراي خاصيت خورندگي فلزات مي باشد.

روش استفاده: محلول آب اكسيژنه 3%  (سه درصد) تا 6% (شش درصد) از داروخانه تهيه شده و ابزار و وسايل بمدت 20 دقيقه در محلول بصورت غوطه ور قرار داده شود. سپس وسايل  از محلول بيرون آورده شده، با آب معمولی آب كشي شوند.

شرايط نگهداري: محلول بايستي در ظروف تيره و در بسته نگهداري شده و بصورت روزانه رقيق شود. زيرا بر اثر گذشت زمان خاصيت ضدعفوني كنندگي آن از بين مي رود.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در سه شنبه هفدهم دی 1387 و ساعت 18:16 |

اگرچه الكلها داراي طيف وسيعي از فعاليت هاي ضدعفوني مي باشند، ولي فاقد خاصيت كشندگي اسپور هستند. به همين دليل موارد استفاده آنها محدودتر از ساير مايعات ضدعفوني مي باشد. بهترين غلظت مورد استفاده جهت عمل ضدعفوني70%  (هفتاد درصد) بوده و غلظتهاي بيشتر از90%  و كمتر از50%  بطور قابل توجهي فاقد اثر ضدعفوني كننده مي باشد. بدليل تبخير آسان اين مايع استفاده از آن در ضدعفوني تجهيزات،  مورد نظر قرار گرفته است. الكل با تخريب ساختارهاي پروتئيني ميكرو ارگانيسم ها  باعث غير فعال شدن آنها مي شود.

موارد استفاده: براي ضد عفوني پوست هنگام تزريق، وسايل و تجهيزات از قبيل مانيتور، دستگاه ECG، دستگاه الكتروشوك  و ساير وسايلي كه نياز به ضدعفوني داشته، اما حتي الا مكان نبايد خيس شوند، بايستي از پارچه يا پنبه آغشته به الكل 70% استفاده شود.
+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در دوشنبه شانزدهم دی 1387 و ساعت 23:31 |

موارد مصرف: بنز آلكونيم ميكروب كش قوي و بي ضرر براي  ضدعفوني  ميوه، ظروف، لوازم، پارچه و سطوح شامل کف، ديوارها و وسايل فلزی و چوبی از قبيل ميز، تخت، ترالی وغيره مي باشد.

روش استفاده: براي ضدعفوني سطوح مانند كف،‌ ديوار، لوازم، ملحفه و پارچه  1 قسمت بنز آلكونيم را با 99  قسمت آب مخلوط  كرده تا محلول 1%  (يك درصد) بدست آيد، سپس مورد استفاده قرار گيرد.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در یکشنبه پانزدهم دی 1387 و ساعت 20:0 |

مشخصات و خواص: داراي خاصيت ضدعفوني كننده با اثر سريع بر روي فعاليت ميكرو ارگانيسم ها مي باشد. گاز كلر توانايي كشتن اغلب باكتريها، مخمرها،  ‌ويروسها و پروتوزوئرها را دارد.

عوارض: تنفس بخار هيپو كلريت و كلر آزاد شده از آن باعث سرفه و تحريك شديد دستگاه تنفسي مي شود و اين خاصيت خصوصا در هنگام استفاده همزمان اسيدها و مواد اكسيد كننده تشديد خواهد شد. همچنين داراي اثر تحريك كننده بر روي پوست نيز مي باشد كه در صورت تماس بايستي موضع با آب فراوان شسته شود.

موارد مصرف: محلول بصورت رقيق شده 1/. % (يك دهم در صد) تا حداكثر 1 % (يك درصد) جهت ضدعفوني و شستشوي زمين، كف، ديوارها، تمامي قسمتهاي متشكل از سنگ، دستشويي، توالت، حمام وغيره در كليه بخشها بكار برده مي شود.

نكات قابل توجه: محلول بايستي بصورت تازه و روزانه تهيه و مصرف شده  و از استفاده از مصرف محلول رقيق شده، پس از گذشت 24 ساعت پرهيز شود، زيرا ماده اثر بخشي خود را از دست مي دهد. همچنين از مصرف ماده  با غلظت  بيش از 1% (يك درصد) خودداري شود. زيرا باعث تحريك دستگاه تنفسي شده و براي بيماران و پرسنل بصورت جدي آزار دهنده مي باشد. بدليل اثر خورندگي از مصرف هيپو كلريت سديم براي اشياء فلزي و استيل بايستي خودداري شود.

+ نوشته شده توسط فيروزه بهجت در شنبه چهاردهم دی 1387 و ساعت 20:28 |